Dom Legend Toruńskich
Najlepsza rodzinna atrakcja w mieście. Daj się zaskoczyć!
Najlepsza rodzinna atrakcja w mieście. Daj się zaskoczyć!
Historia obiektu CSW gromadzi, dokumentuje i wystawia współczesną sztukę polską i zagraniczną. Budowa obiektu rozpoczęła się w roku 2006 w ramach programu Znaki Czasu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autorem projektu jest Edward Lach. Dominantę bryły stanowi walcowaty moduł z mieszczącą się w nim krętą klatką schodową. Obok powierzchni wystawienniczej (około 4000 m²), gmach mieści…
Historia obiektu Świątynię wniesiono jako ewangelicką, kiedy gmina staromiejska utraciła zarządzany przez nią kościół Mariacki. Powodem utraty mienia oraz pogorszenia się sytuacji miejscowych protestantów były wypadki związane z Tumultem Toruńskim (1724) – starciem miejscowych katolików i protestantów. Architektem tego skromnego dawniej domu modlitwy był urodzony w Toruniu Efraim Schroeger. Od 1945 roku kościół znajduje pod opieką…
Historia obiektu Figura flisaka powstała w 1914 roku. Muzykującemu retmanowi towarzyszą tryskające wodą żabki. Jej projektantem był berliński rzeźbiarz Georg Wolf. Figura wielokrotnie zmieniała swoje miejsce, aby w 1983 roku stanąć na Rynku Staromiejskim pod Ratuszem. Z postacią flisaka wiąże się legenda o oswobodzeniu Torunia od żabiej plagi. Tylko tu! ♦ Flisacy zajmowali się spławianiem…
Najmocniejsza atrakcja w Toruniu. Poczuj grozę nalotu w autentycznej szczelinie przeciwlotniczej.
Historia obiektu Rzeźba Zbigniewa Mikielewicza powstała w 2005 roku. Nawiązuje ona do komiksu autorstwa Zbigniewa Lengrena, który ukazywał się w czasopiśmie „Przekrój”. Lengren był studentem toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Rysunkowe historyjki opowiadały o przygodach profesora Filutka i jego psa Filusia. Tylko tu! ♦ Figura cieszy się sympatią dzieci i jest jednym z najchętniej fotografowanych…
Pierniki toruńskie od wieków zachwycały odwiedzających miasto. Tak w liście do przyjaciela mówi o nich Fryderyk Chopin: „To jest wszystko, co Ci o Toruniu napisać jestem w stanie, może więcej opowiem, ale to tylko Ci napiszę, iż największą impresję, czyli >alias< wrażenie, pierniki na mnie uczyniły. Widziałem ja, prawda, i całą fortyfikację, (…) Kościoły Gotyckiej…
Historia obiektu Pomnik stojący w miejscu dawnego pręgierza. Niegdysiejsza drewniana figura osła, okutego metalowymi pasami, służyła do poddawania żołnierzy miejskich publicznej karze. Skazany za niewielkie przewinienia siadał na ostro zakończonym metalowym grzbiecie, do nóg często miał przytroczone ciężarki. Osioł stał pod ówczesnym odwachem na rogu Żeglarskiej i Szerokiej, czyli siedzibą miejskiej armii. Obecna rzeźba stanęła…
Historia obiektu Miejsce spotkań elitarnego Bractwa św. Jerzego, pielęgnującego tu różne formy życia towarzyskiego i religijnego. Obecny gmach wzniesiony został u schyłku XIX w. w miejscu starszych budynków. Pierwszy Dom Kompanijny istniał już w wieku XIV. W pierwszej połowie XIX w. ustąpił miejsca gmachowi teatru, który rozebrano, by ostatecznie postawić obecny – „trzeci” Dwór Artusa….
Historia obiektu Punkt widokowy na zespół staromiejski Torunia położony jest na wyspie. Kępa Bazarowa to dawna osada partaczy, niewyzwolonych rzemieślników oraz miejsce wygnania nierządnic. Z tego względu wyspa nazywana jest także Małpim Gajem. Tak o Kępie pisał Klonowic w swym Flisie – Mostowy Ostrów ujrzysz wnet przed sobą Tam chceszli się też stawić z swą…
Historia obiektu Imponująca barokowa budowla powstała w 1693 r. na miejscu, w którym wcześniej stały domy mieszkalne. Jej budowa związana była z inicjatywą biskupa kujawskiego Stanisława Dąmbskiego, jednego z najbardziej wpływowych Polaków swej epoki. Pałac pozostał w rodzie Dąmbskich do końca XVIII w. W XIX w. był hotelem, później wojskowym kasynem. Od 1957 r. siedzibę miał tu także…
Historia obiektu Początkowo stał tu gotycki dom zbudowany dla toruńskiego burmistrza, Henryka Hitfelda. Pod koniec wieku XVI, za sprawą Fryderyka II Eskena, został przebudowany na renesansową rezydencję. Swoje pierwotne przeznaczenie budynek stracił w wieku XIX, kiedy to właścicielem kamienicy została firma kupiecka L. Damman i Kordes. Gmach adaptowano na funkcje magazynowe i zaczęto nazywać go…