Historia obiektu
Muzeum poświęcone Mikołajowi Kopernikowi mieści się w dwu kamienicach. Dom pod numerem 15 to ogromna gotycka kamienica – najlepszy przykład XV-wiecznego domu składu. Budynek pełnił jednocześnie kilka funkcji: był budynkiem mieszkalnym, magazynem oraz miejscem, w którym kupiec przyjmował swoich kontrahentów. Dzięki regotyzacji, którą oba domy przeszły w latach sześćdziesiątych XX w., Dom Kopernika stanowi świetny „eksponat” przybliżający kulturę materialną, umysłowość i życie codzienne bogatego toruńskiego kupiectwa.
Tylko tu!
♦ Ogrom toruńskich fortun kupieckich najlepiej oddaje fakt, iż okazałe kamienice były domami jednorodzinnymi!
♦ W domu pod numerem 15 prezentowane jest typowe wnętrze domu kupieckiego – z wysoką sienią, nadwieszaną izdebką i kątem kuchennym.
♦ W domu pod numerem 17 prezentowane jest życie i twórczość słynnego astronoma Mikołaja Kopernika.
♦ W oficynie znajduje się makieta XV-wiecznego Torunia w skali 1:250. Pokaz światło-dźwięk daje doskonałe pojęcie o mieście w czasach Kopernika. Pozwala wyobrazić sobie kontekst, w którym dorastał młody Mikołaj.
♦ W czasach Kopernika ulica, przy której stoi dom, nosiła imię św. Anny.
♦ Badacze są niemal zgodni co do faktu, że Mikołaj Kopernik nie urodził się przy ul. św. Anny. Przeważnie wskazuje się dom przy Rynku Staromiejskim 36 (obecnie część domu towarowego PDT).
♦ Podczas wizyty w Toruniu Napoleon Bonaparte zwiedzał jeszcze inny „Dom Kopernika”. Wówczas żywy był pogląd, że astronom urodził się na rogu (dzisiejszych) ulic Piekary i św. Anny.
Info praktyczne/godziny/bilety
Dom Mikołaja Kopernika z powodu prac renowacyjnych pozostaje zamknięty do czerwca 2018 roku.
Adresy/telefony/www
ul. Kopernika 15
tel. 56 56 660 56 83
strona obiektu