Historia obiektu
Figura flisaka powstała w 1914 roku. Muzykującemu retmanowi towarzyszą tryskające wodą żabki. Jej projektantem był berliński rzeźbiarz Georg Wolf. Figura wielokrotnie zmieniała swoje miejsce, aby w 1983 roku stanąć na Rynku Staromiejskim pod Ratuszem. Z postacią flisaka wiąże się legenda o oswobodzeniu Torunia od żabiej plagi.
Tylko tu!
♦ Flisacy zajmowali się spławianiem drewna wielkimi rzekami. Stanowili w mieście liczną i barwną grupę. Często muzykowali na Rynku oraz spotykali się w karczmie Pod Turkiem. Śladem historii karczmy jest płaskorzeźba Bachusa na fasadzie domu przy Rynku Staromiejskim 5. To właśnie w tym miejscu każdy fryc, czyli kandydat na flisaka, przechodził rytuał, dzięki któremu zostawał pełnoprawnym orylem.
♦ Blisko pół tysiąca lat temu nawiedziła miasto paskudna plaga żab. Burmistrz, chcąc uniknąć katastrofy, ogłosił konkurs. Orzekł, iż śmiałek, który wyprowadzi z miasta żaby, dostanie nagrodę. Stawił się młody flisak, który grając na skrzypcach, zahipnotyzował płazy. Wyprowadził je na bagna pod miasto, gdzie już na wieki pozostały. Nagrodą miała być córka burmistrza. Mawia się jednak, że nie było zbyt urodziwa. Dlatego też, by flisak chciał pojąć ją za żonę, burmistrz dołożył jeszcze mieszek złotych dukatów.
♦ Planom wystawienia pomnika towarzyszyły spore kontrowersje. Pruska administracja obawiała się, że po odsłonięciu pomnika zacznie się mówić o Toruniu jako mieście tańczącym według polskiej muzyki. Zdaniem niektórych – odpowiedniejszym dla tego miejsca byłby wizerunek rycerza krzyżackiego – założyciela miasta. Jedna z miejscowych gazet włączyła się w tę dyskusję językowym kalamburem Ein Flissak, Flöhsack auch gennant – Flisak, zwany też workiem pcheł.
♦ Nagrody rozdawane podczas festiwalu Camerimage – złote, srebrne i brązowe żaby są replikami tych z toruńskiej fontanny.
Adresy/telefony/www
Rynek Staromiejski, naprzeciwko kościoła Ducha Świętego.