Ruiny Zamku Krzyżackiego


Historia obiektu

Budowę ceglanej warowni rozpoczęto w połowie XIII w. jak się przyjmuje, w miejscu wcześniej istniejącego grodu. Właśnie temu zamek zawdzięcza swój nietypowy kształt przypominający podkowę. Zamek zamieszkiwało 12 braci zakonnych wraz z komturem. Kres budowli przyniósł wybuch wojny trzynastoletniej.

Tylko tu!

♦ Toruński zamek to miejsce symboliczne. Pierwsza warownia, którą Krzyżacy postawili w ziemi chełmińskiej i jednocześnie miejsce, w którym wybuchła wojna trzynastoletnia. To właśnie tu przygoda Zakonu z naszymi ziemiami zaczęła się i skończyła jednocześnie.

♦ Ruiny zamku przez setki lat służyły jako wysypisko śmieci.

♦ Jedynym dobrze zachowanym elementem zamku jest wieża ustępowa – gdanisko.

♦ W piwnicach zamku można odwiedzić komnatę strachów. W przepastnych podziemiach zamku leżakuje też Wino Mistrzów, które oczekuje na zwycięzców mistrzostw w piłce nożnej i Formule 1.

♦ Z napaścią na zamek wiąże się legenda „O kucharzu Jordanie”, który dał torunianom sygnał do ataku, machając ze szczytu zamkowej wieży chochlą. Zanim zaczął się szturm, Jordan nie zdążył zejść z wieży. W wyniku eksplozji pofrunął dobrych kilkaset metrów, po czym spadł na dach Bramy Chełmińskiej. Przeżył, co upamiętniono stosowną wywieszką. Ponieważ Brama Chełmińska już nie istnieje, szyld kucharza z chochlą w dłoni znaleźć można w kolekcji Muzeum Okręgowego –  w Ratuszu Staromiejskim.

Info praktyczne/godziny/bilety

Czynne przez cały rok, codziennie od 10.00 do 17.45.
Bilety: 10 / 6 PLN, rodzinny 25 PLN, grupowy 200 PLN.

Adresy/telefony/www
ul. Przedzamcze 3
tel. 56 621 08 89
http://www.ckzamek.torun.pl/

Wyznaczanie trasy

  pokaż opcje