Dom Mikołaja Kopernika

3a

Historia obiektu

Muzeum poświęcone Mikołajowi Kopernikowi mieści się w dwu kamienicach. Dom pod numerem 15 to ogromna gotycka kamienica – najlepszy przykład XV-wiecznego domu składu. Budynek pełnił jednocześnie kilka funkcji: był budynkiem mieszkalnym, magazynem oraz miejscem, w którym kupiec przyjmował swoich kontrahentów. Dzięki regotyzacji, którą oba domy przeszły w latach sześćdziesiątych XX w., Dom Kopernika stanowi świetny „eksponat” przybliżający kulturę materialną, umysłowość i życie codzienne bogatego toruńskiego kupiectwa.

Tylko tu!

♦ Ogrom toruńskich fortun kupieckich najlepiej oddaje fakt, iż okazałe kamienice były domami jednorodzinnymi!

♦ W domu pod numerem 15 prezentowane jest typowe wnętrze domu kupieckiego – z wysoką sienią, nadwieszaną izdebką i kątem kuchennym.

♦ W domu pod numerem 17 prezentowane jest życie i twórczość słynnego astronoma Mikołaja Kopernika.

♦ W oficynie znajduje się makieta XV-wiecznego Torunia w skali 1:250. Pokaz światło-dźwięk daje doskonałe pojęcie o mieście w czasach Kopernika. Pozwala wyobrazić sobie kontekst, w którym dorastał młody Mikołaj.

♦ W czasach Kopernika ulica, przy której stoi dom, nosiła imię św. Anny.

♦ Badacze są niemal zgodni co do faktu, że Mikołaj Kopernik nie urodził się przy ul. św. Anny. Przeważnie wskazuje się dom przy Rynku Staromiejskim 36 (obecnie część domu towarowego PDT).

♦ Podczas wizyty w Toruniu Napoleon Bonaparte zwiedzał jeszcze inny „Dom Kopernika”. Wówczas żywy był pogląd, że astronom urodził się na rogu (dzisiejszych) ulic Piekary i św. Anny.

Info praktyczne/godziny/bilety

Czynne od maja do września od 10.00 do 18.00,
od stycznia do kwietnia od 10.00 – 16.00.
Bilety: 8 / 11 PLN, środa – wstęp bezpłatny, poniedziałek – nieczynne.

Makieta średniowiecznego Torunia: projekcja światło – dźwięk dostępna w 8 wersjach językowych.
Bilety: 8 / 13 PLN, wstęp płatny również w środy.

Adresy/telefony/www
ul. Kopernika 15
tel. 56 56 660 56 83
strona obiektu

Wyznaczanie trasy

  pokaż opcje