Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa


Historia obiektu

Najcenniejszy zabytek toruńskiego Nowego Miasta, dawna fara. Jedyny bazylikowy kościół gotycki w mieście. Zbudowany w I poł. XIV w. Uznawany za jedno z bardziej oryginalnych osiągnięć architektury gotyku na naszych ziemiach. Mimo typowego dla południowego pobrzeża Bałtyku budulca, którym była cegła, konstrukcja kościoła powtarza rozwiązania typowe dla zachodnioeuropejskich katedr. Na uwagę zasługuje zastosowanie charakterystycznych dla budowli kamiennych łuków odporowych oraz fryz z inskrypcją na glazurowanych płytkach okalających bryłę.

W Dniu sądu Stanisław Przybyszewski tak opisuje świątynię: „…widziałem w ostatnich latach mnóstwo gotyckich kościołów – i w Kolonii, Wiedniu, Strassburgu, Amiens i Chartres – tego mastodonta gotyku Notre Dame w Paryżu, ale czegoś tak wytwornego jak ten święty Jakub – nie widziałem (…)To święty Jakub, ta – jak lubił go nazywać – smukła, wytworna pantera, przyczajona do skoku.”

Tylko tu!

♦ Obraz pasyjny – wielkich rozmiarów przedstawienie wymalowane na desce. Obraz powstał z końcem XV w. Symultanicznie ujęto 22 sceny z męki Jezusa na tle krajobrazu. Styl malowidła ma swoje korzenie w sztuce Hansa Memlinga.

♦ Drzewo Życia. Monumentalna figura Jezusa Ukrzyżowanego na Drzewie Życia z k. XIV w. Wybitne działo o randze europejskiej. Jezus ukazany jest na krzyżu – drzewie o wygiętych, liściastych gałęziach, na tle których widać proroków, a na szczycie symboliczne przedstawienie pelikana.

♦ Czarny Krucyfiks. Uznawane za cudowne, XV-wieczne wyobrażenie Jezusa ukrzyżowanego. Rzeźba posiadała perukę z naturalnego włosia. Tradycja głosi, że Jezusowi odrastały włosy. Przedstawienie cieszyło się szczególną popularnością i kultem wśród flisaków.

♦ Malowidła ścienne pod wieżą ze scenami Sądu Ostatecznego.

♦ Do XVIII w. na wieży kościoła wisiał okazały gotycki dzwon, który zrabowali Szwedzi. Od tego czasu zdobi wieżę katedry w Uppsali, uchodząc za największy średniowieczny dzwon Szwecji. Nazywany jest Toruńczykiem (Thornan). Minuskułowa inskrypcja na instrumencie głosi: MED GUDS HIELP AF KONUNG CARL D XII TAGEN MED STADEN THORN D 4 OCTOBER Ao 1703, co znaczy, iż z Bożą pomocą został zabrany z miasta Torunia przez króla Karola XII dnia 4 października 1703 roku.

Info praktyczne/godziny/bilety

Wstęp bezpłatny, kościół otwarty tuż przed i po mszach świętych.

Adresy/telefony/www

Rynek Nowomiejski
tel. 56 622 29 24
http://www.parafiaswietegojakuba-torun.pl/

Wyznaczanie trasy

  pokaż opcje