Żywe Muzeum Piernika


Pierniki toruńskie od wieków zachwycały odwiedzających miasto. Tak w liście do przyjaciela mówi o nich Fryderyk Chopin: „To jest wszystko, co Ci o Toruniu napisać jestem w stanie, może więcej opowiem, ale to tylko Ci napiszę, iż największą impresję, czyli >alias< wrażenie, pierniki na mnie uczyniły. Widziałem ja, prawda, i całą fortyfikację, (…) Kościoły Gotyckiej budowy, (…) wieżę pochyłą (…). To wszystko jednak nie przechodzi pierników, oj, pierników, z których jeden posyłam do Warszawy”.

Historia obiektu

Budynek pochodzi z III ćwierci XIX w. Posiada jednak elementy wskazujące na jego średniowieczną genezę. O magazynowej funkcji obiektu przypominają zachowane w elewacji rury spustowe. Działka, na której stoi Żywe Muzeum Piernika, to jedna z około 30, które padły ofiarą wielkiego wybuchu prochu. W okresie napoleońskim, w sierpniu 1807 r., w porcie doszło do ogromnej, przypadkowej eksplozji. W 1907 r. część budowli zaadaptowano na fabrykę obuwia. Od 2006 roku w budynku mieści się Muzeum Piernika, dzięki czemu zyskał on nowe życie.

Co fajnego/wyjątkowego

Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie, odwiedzenie której gwarantuje dwie podróże w czasie:

  • Pierwsze piętro w magiczny sposób przenosi gości do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Pierniarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotują ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.
  • Drugie piętro Muzeum przedstawia manufakturę z przełomu XIX/XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Goście zobaczą tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny będzie mógł ozdobić piernika lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez Artystkę Malarkę.

To miejsce polecamy tym, którzy chcą poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem!  Zachęcamy do rezerwacji biletów on-line na stronie muzeum!

Info praktyczne/godziny/bilety

♦ dorośli: 24 PLN

♦ dzieci, uczniowie i studenci (do 26. roku życia): 19 PLN

♦ seniorzy (od 60 lat): 21 PLN

♦ osoby dorosłe niepełnosprawne: 19 PLN

♦  dzieci i młodzież niepełnosprawna: 1 PLN

Adresy/telefony/www

ul. Rabiańska 9
87-100 Toruń
tel. +48 056 / 663 66 17
muzeumpiernika@muzeumpiernika.pl
www.muzeumpiernika.pl

Wyznaczanie trasy

  pokaż opcje