Ratusz Staromiejski


Historia obiektu

Wybitne dzieło architektury gotyckiej. Najważniejsza świecka budowla Starego Miasta Torunia. Majestatyczny ratusz uznawany jest przez znawców architektury za najwybitniejszy przykład siedziby władz miejskich na północ od Alp. Monumentalny czteroskrzydłowy budynek powstawał od schyłku XIV w., choć wcześniejsza zabudowa śródrynkowa narastała już od II połowy wieku XIII. Uległ przebudowie i podwyższeniu w latach 1603-1604. Budowla poważnie ucierpiała podczas szwedzkiego ostrzału we wrześniu 1703 roku. Miejskie zamczysko stanowi najlepszy dowód potęgi i niezależności niegdysiejszej Republiki Toruńskiej. Budowla stanowi harmonijne połączenie kilku funkcji. W czterech skrzydłach mieszczą się: ośrodek władzy – Sala Rady (nazywa później Salą Senatu), siedziba sądu – ława miejska oraz urządzenia handlowe – waga, sukiennice, ławy chlebowe. Ratusz mieścił także archiwum i zbrojownię. W przepastnych piwnicach składowano wyborne wino, z którego słynął Toruń. Dzwony na wieży wyznaczały rytm życia mieszczan.

W roku 1645 w Sali Wielkiej Ratusza odbyło się słynne Colloquium Charitativum. W Ratuszu gościli też monarchowie. Obok zmarłego w Sali Królewskiej Jana Olbrachta, przy okazji Sejmów Walnych – Zygmunt I Stary (1519/20), Stefan Batory (1576) oraz Zygmunt III Waza (1626).

Zwiedzając Ratusz, Fryderyk Chopin zanotował: „(…) ratusz sławny, tak zewnątrz, jako i wewnątrz, którego największą osobliwością jest to, iż ma tyle okien, ile dni w roku, tyle sal, ile miesięcy, tyle pokoi, ile tygodni, i że cała budowa onego jest jak najwspanialszą, w guście gotyckim.”

Tylko tu!

♦ Sala Królewska jest ostatnim świadkiem, który pamięta okoliczności, w jakich umarł jeden z bardziej kontrowersyjnych królów Polski – Jan Olbracht.

♦ Najstarszy w Polsce zespół portretów królewskich, który liczy sobie aż 24 podobizny władców. Portret Władysława IV malowano z natury, natomiast podobizna Stanisława Augusta Poniatowskiego została sprezentowana miastu przez samego monarchę, a wyszła z warsztatu Marcello Bacciarellego.

♦ W zbiorach Muzeum Okręgowego znajdują się niezwykle cenne gotyckie witraże wykonane w miejscowych warsztatach. Można je podziwiać także w innych galeriach sztuki. Toruńskie witraże prezentowane są w Berlinie, Kolonii, a nawet Detroit.

♦ Sala Sądowa – autentyczne pomieszczenia służące toruńskiemu wymiarowi sprawiedliwości od średniowiecza aż po II rozbiór Polski.

♦ Legenda mówi, iż Ratusz Staromiejski działa jak architektoniczny kalendarz. Ma cztery skrzydła, niczym cztery pory roku. Dwanaście dużych sal – jak dwanaście miesięcy. I tyle okien, ile dni liczy sobie rok.

♦ Z wieży ratuszowej rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Info praktyczne/godziny/bilety

Zwiedzanie od maja do września 10.00 – 18.00, od października do kwietnia 10.00 – 16.00. W poniedziałki nieczynne. W środy wstęp bezpłatny. Wieża ratuszowa czynna codziennie, od maja do września od 10.00 do 20.00, od listopada do marca od 10.00 do 16.00, w kwietniu i październiku od 10.00 do 18.00. Ceny: ratusz 13 / 9 PLN, wieża 13 / 9 PLN. Bilet łączony do ratusza i na wieżę: 21 / 16 PLN.

Adresy/telefony/www

Rynek Staromiejski 1
56 660 56 80
strona muzeum

Wyznaczanie trasy

  pokaż opcje