Kamienica pod Gwiazdą


Historia obiektu

Ta okazała barokowa kamienica była początkowo domem gotyckim. W XV wieku właścicielem nieruchomości był włoski humanista, nauczyciel królewskich synów, Filip Buonacorsi zwany Kallimachem. Obecny wygląd kamienica zyskała pod koniec XVII w. dzięki burmistrzowi Janowi Jerzemu Zöbnerowi. Dom wziął swą nazwę od złotej gwiazdy na szczycie. Kamienica pod Gwiazdą to jedna z lepiej zachowanych barokowych kamienic patrycjuszowskich w północnej Europie. Na bogate wyposażenie wnętrza składają się wspaniałe kręcone schody z postaciami Minerwy i lwa, polichromowane stropy, czy kafelki sprowadzone z holenderskiego Delf. Dziś budynek pełni funkcje muzealne – jest jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. W kamienicy prezentowana jest sztuka dalekiego wschodu.

Tylko tu!

♦ Buonacorsi był zmuszony osiąść w Polsce, uciekając przed prześladowaniami, jakie ściągnął na siebie po zaangażowaniu się w zamach na życie papieża Pawła II.

♦ Imponująca barokowa fasada nawiązuje do wzorów włoskich.

♦ Polichromowane zabytkowe stropy.

♦ W sieni znajdują się drewniane, spiralne barokowe schody. Klatkę schodową zdobi imponująca postać bogini Minerwy oraz lew.

♦ Bogata w zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego Indii, Korei, Chin, Japonii i Wietnamu, z najstarszymi zabytkami pochodzącymi z III w. p.n.e.

♦ Na podwórzu zaaranżowano ogród orientalny z misternie skomponowanym układem alejek, roślin i elementów małej architektury.

Info praktyczne/godziny/bilety

Od maja do września od 10.00 do 18.00, od października do kwietnia od 10.00 do 16.00.

W poniedziałki nieczynne.

Wstęp 10 / 7 PLN, w środy wstęp bezpłatny.

Adresy/telefony/www

Rynek Staromiejski 35
tel. 56 660 56 16
strona obiektu

Wyznaczanie trasy

  pokaż opcje